В Україні захворюваність на туберкульоз залишається однією з найболючіших медико-санітарних проблем.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров´я Україна внесена до груп країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз. В Україні на сухоти щорічно захворюють близько 39 тис. українців, а вмирають більше 11 тисяч.

За 9 міс.2020 року у Немирівському районі захворіли на туберкульоз 11 осіб, вік захворілих – від 5 років до 80. Із числа захворілих - 7 осіб (64%) працездатного віку , але непрацюючі, 1 дитина п’яти років та 2 пенсіонери за віком. І лише один чоловік (26 років) має постійне місце роботи. Померли від туберкульозу у поточному році - 3 особи працездатного віку.

За минулий 2019 рік у Немирівському районі захворілих на туберкульоз - 21 чол., з яких - у 9 чол. недугу виявлено під час проведення щорічного профілактичного огляду, вік захворілих – від 14 до 64 років. Із числа захворілих - 16 осіб (76%) працездатного віку , але непрацюючі та 1 пенсіонер за віком. Померлих від туберкульозу у 2019 році - 4 чоловіки у віці 33, 50, 52 та 64 роки . Для порівняння : у 2018 році на активні форми туберкульозу захворіли 16 осіб, із яких 2 чол. померли.

Захворювання на туберкульоз виникає внаслідок проникнення в організм людини інфекції – туберкульозної палички. Недуга, як правило, уражає легені. Хворі на відкриту форму туберкульозу легень поширюють при кашлі, сміху і голосній розмові туберкульозні палички з дрібними краплями мокротиння. Разом з рідиною вони осідають на поверхнях, підлозі, грунті, а після висихання з пилом розсіюються у повітрі.

Туберкульозні бацили дуже живучі, не гинуть у пороху місяцями, так само тривалий час зберігаються на одязі, посуді, речах хворого. Не витримують тільки високої температури, прямого сонячного проміння і впливу деяких хімічних речовин. Відомо,що кожний хворий відкритою формою туберкульозу (бацилярний) протягом року може заразити до 20 чоловік. В навколишньому середовищі збудник легко переноситься повітрям і при певних умовах може зберігати свою життєздатність до 12 місяців. Інколи люди заражаються від тварин при споживанні сирого молока хворих корів і кіз, або молочних продуктів, виготовлених з такого молока. Особливо легко піддаються зараженню діти.

Високим залишається відсоток захворілих серед непрацюючого населення. Велика частка хворих – із малозабезпечених сімей та осіб без постійного місця проживання.

Захворювання також може виникати при недостатньому харчуванні, зловживанні алкоголем, палінні, проживанні в антисанітарних умовах, виснаженні нервової системи внаслідок стресів, супутніх розладах, таких як цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та після складних оперативних втручань.

Основні симптоми захворювання: -кашель більше двох тижнів;

-кровохаркання (наявність крові в мокротинні);

- задишка; -підвищена температура тіла більше 7 днів;

-біль в області грудної клітини; -поганий апетит, постійна слабкість;

-підвищена пітливість, особливо вночі;

-безпричинна втрата ваги.

При появі вищезгаданих скарг негайно звертайтесь до лікаря! Проходження щорічного профілактичного огляду є найбільшою гарантією своєчасного виявлення та ефективного лікування цієї серйозної недуги.