Як вберегтися від менінгококової інфекції? Що потрібно знати, аби "забити на сполох" і якомога раніше звернутися до лікаря, у разі захворювання на менінгококову інфекцію?

Менінгококова інфекція – це гостре інфекційне захворювання бактеріальної природи, яке викликає менінгокок, передається тільки повітряно-крапельним шляхом: при кашлі, чханні чи навіть диханні. Джерелом інфекції є хвора на менінгококову інфекцію людина та здорові бактеріоносії менінгококу. Найнебезпечнішими є хворі на менінгококовий назофарингіт, це хворі з проявами ГРВІ. Вони виділяють менінгокок і становлять небезпеку для оточуючих протягом 3-4 тижнів. Хворі з явними клінічними проявами захворювання (менінігіт, менінгококцемія) заразні лише у період перебування збудника менінгококу на слизовій носоглотки. Менінгокок нестійкий у зовнішньому середовищі, швидко гине при висиханні, під дією дезинфікуючих розчинів, пряме сонячне світло вбиває збудника протягом 2-8 годин, під дією ультрафіолетового випромінювання гинее майже миттєво. При кімнатній температурі та високій вологості (70-80%) збудник зберігається до 3-5 днів.

Для данного захворювання характерна сезонність, максимум захворювань припадає на зиму, весну, коли найбільша скупченість людей у приміщеннях та створюються умови для тривалого зберігання збудника у повітрі. Хворіють на менінгококову інфекцію люди різного віку, найчастіше діти до 10 років.

Щорічно в Україні реєструються десятки випадків цієї страшної хвороби, і в більшості – серед дітей віком до 17 років. На жаль, по декілька випадків з летальними наслідками.

На щастя, у Немирівському районі за останні два роки не було зареєстровано жодного випадку менінгококової інфекції . У 2018 році цією страшною хворобою у районі захворіла дитина віком 1 рік, на щастя хлопчик одужав. Клінічні прояви хвороби залежать від її форми – від нежитю, головного болю, підвищеної температури тіла, ломоти в м´язах, суглобах до блювання без нудоти, ригідності потиличних м´язів, корчів,геморагічних висипів. Типова поза хворого – він лежить на боці з відкинутою назад головою і приведеними до живота колінами. У важких випадках хворі втрачають свідомість. Причиною смерті при менінгококовому менінгіті найчастіше є набуханя та набряк головного мозку.

Слід чітко знати, що при появі перших ознак менінгококової інфекції в жодному разі не можна лікуватися вдома. На жаль, багато батьків неповною мірою усвідомлюють небезпеку цього захворювання, тому часто відмовляються від кваліфікованої медичної допомоги.

З огляду на швидкий перебіг і важкість захворювання, необхідно при перших його ознаках якомога раніше звернутися за допомогою до лікаря, адже від цього може залежати ваше життя або життя вашої дитини.

Для зниження поширення респіраторних інфекцій, в тому числі й менінгококової, необхідно дотримуватися правил загальної гігієни:

-частіше мити руки, тримати їх подалі від рота і носа;

- прикривати ніс і рот серветкою при чханні або кашлі;

- використовувати тільки власні тарілки, ножі, виделки і склянки;

- уникати контакту з чужими речами, такими як пляшки з водою, блиск для губ, окуляри, чашки тощо;

Оскільки збудник нестійкий у зовнішньому середовищі, актуальними є режими провітрювання, вологого прибирання із застосуванням миючих, дезинфікуючих засобів, використання бактерицидних ламп для знезараження повітря.

Також слід підвищувати захисні властивості організму загальнодоступними методами: вести здоровий спосіб життя, перебувати на свіжому повітрі не менше 2-3 годин та вживати у достатній кількості калорійну та вітамінізовану їжу. Дотримуйтесь наданих порад та будьте здорові!